Home » Spoznaj sám seba a objav to, čo ťa skutočne baví

Spoznaj sám seba a objav to, čo ťa skutočne baví

Ako študentovi strednej školy sa ti ponúka mnoho rôznych možností, ako tráviť svoj čas a zároveň sa rozvíjať. Niekedy však školské predmety a aktivity môžu byť mätúce. Hlavne teda keď si nevieš ani poriadne vybrať, aké predmety ťa najviac zaujímajú a ktoré semináre si vybrať. V tomto blogu by som ti rád predstavil moje rady a postrehy, ako zistiť v čom si dobrý/á a ako prísť na to, čo ťa najviac baví. 

Opusti svoju komfortnú zónu

Najlepšia a asi aj najznámejšia rada na to, aby si človek našiel svoje záľuby a talenty, je nebáť sa opustiť svoju komfortnú zónu a skúšať čo najviac nových a nevyskúšaných vecí. To je najideálnejšie robiť už v prvých ročníkoch na strednej škole, avšak tento prístup k novým veciam je dôležitý a hodnotný aj v neskoršom živote. Vďaka tomu, že som sa nebál opustiť moju komfortnú zónu, som sa počas strednej školy zapojil napríklad do debaty.

A to aj napriek tomu, že som mal zo začiatku z debatovania veľké obavy. Vďaka debate som získal nových priateľov a aj skills ako argumentácia a analýza problémov, ktoré mi môžu pomôcť aj na vysokej škole. Čo týmto chcem povedať je, že skúšanie nových vecí, ktorých sa možno na začiatku aj bojíme, nám v konečnom dôsledku môže pomôcť objaviť naše skryté schopnosti a záľuby.

Objavuj rôzne úrovne

Keď už som získal nejaké prvé skúsenosti a dobré pocity z mojej novo objavenej hobby, rozhodol som sa hľadať ďalšie možnosti ako preskúmať túto novú hobby. To by bol aj môj druhý tip; keď si to nové hobby nájdem a páči sa mi, je dôležité spoznávať viaceré úrovne tejto záľuby. V praxi by to vyzeralo asi takto. Keď zistím, že debatovanie a práca v tíme sa mi páči, môžem hľadať nové spôsoby, ako tieto záľuby prehlbovať.Napríklad mňa už dlho okrem debatovania zaujímala politika, a tak som sa rozhodol zapojiť sa do tímovej súťaže.

Tu sme ako tímy debatovali a vytvorili sme si aj vlastnú fiktívnu politickú stranu. Avšak ako som stretával nových ľudí a ako som postupne viac a viac debatoval v tejto sfére, zistil som, že otázky ohľadom politiky ma až tak nezaujímali. To mi pomohlo, pretože na vysokej škole už neplánujem študovať politológiu, ktorú som možno ešte pred rokom zvažoval. 

V skratke, objavovanie a hľadanie nových záľub je kľúčom k tomu, ako spoznať sám seba a nájisť si nové hobbies. A ak pri hlbšom objavovaní tejto záľuby usúdiš, že to je práve to, čomu by si sa rád venoval aj v budúcnosti, tak máš veľký predpoklad, že si vyberieš semináre, predmety alebo aj odbory, ktoré ťa budú napĺňať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *