Home » Vyber si tú správnu vysokú školu!

Vyber si tú správnu vysokú školu!

Stredoškolské štúdium je samo osebe náročné a výber vysokej školy mnohokrát študentov stresuje. A je na to aj dôvod. Od toho, akú vysokú školu navštevujeme, sa bude odvíjať naša budúca profesijná kariéra. Práve preto je aj veľmi dôležité si vybrať ten správny odbor v tej správnej škole. Pýtaš sa, ako môžeš čo najviac zaručiť, že si vyberieš tú správnu vysokú školu? V tomto blogu sa pozriem na niekoľko dôležitých faktorov, ktoré ti môžu pomôcť s výberom.

Vyber si študijný odbor, ku ktorému máš srdcom najbližšie

Azda nikto nechce sa vysokej škole študovať niečo, čo ho v skutočnosti ani nezaujíma. Podobne ako v zamestnaniach, mnoho ľudí spraví tú chybu, že si svoj odbor alebo svoje zamestnanie vyberú na základe možného platu alebo sociálneho statusu. To však aj podľa odborníkov môže viesť k nie práve šťastnému štúdiu alebo práci. A keďže na vysokej škole stráviš minimálne niekoľko rokov, daj si záležať na tom, aby si si vybral odbor, ktorý ťa skutočne zaujíma. Ako na to? Už počas strednej školy sa zapájaj do mimoškolských aktivít, ktoré ti dajú ako taký prehľad o nejakých možnostiach štúdia. Ak sa zaujímaš o medzinárodné vzťahy a politológiu, skús sa už na strednej škole venovať aktivitám ako debata alebo simulované OSN zasadnutia, ktoré ti dajú nejakú predstavu o tomto programe. Viac info, ako nájsť svoje záľuby, môžeš nájsť v našom predošlom blogu.

Zohľadni prestíž školy a vyhliadky do budúcnosti 

V prípade, že si vieš seba predstaviť pracovať vo vrcholných pozíciách, je dobré si pred výberom vysokej školy zohľadniť pozíciu školy na rôznych rankingoch, ktoré ti dajú predstavu o úrovni štúdia na danej škole. Z týchto dát sa dozvieš aj môžné vyhliadky do budúcnosti; ako absolvent Kmenského Univerzity budeš mať pravdepodobne lepšie šance na získanie dobrej pracovnej pozície ako absolvent vysokej školy v Skalici. To však neznamená, že rankings by za teba mali rozhodovať, kde budeš študovať. Mnoho rankingov nezachytí niektoré faktory a môže sa stať, že aj v Skalici nájdeš nejaké kvalitnejšie odbory 🙂

Medzi posledné veci, ktoré by bolo rovnako dobré brať do úvahy je vzdialenosť školy od rodičov a takisto finančné náklady na štúdium. Stále ale platí, že najdôležitejšie je vybrať si ten odbor, ktorý ťa najviac zaujíma, pretože bez toho je vysoká škola skutočne namáhavá a niekedy aj zbytočná. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *